Home / Florida / Youth Football: UYFL National Championships Begin

Youth Football: UYFL National Championships Begin


Plant City, FL–Once again, Central Florida’s Plant City plays host to the United Youth Football League National Championship tournament.  This is a tournament that leaves no question about whose winners get the most ‘swag’.  Teams from both the Northeast and the Midwest flock to Florida each year searching for the title, National Champion.

The focus again this year is on the Maryland Seahawks 14U team that is on an unprecedented run.  According to head coach Jarvis Thomas, the team finished “with a 21-0 record,” during the regular season.  They played teams from 12 different states across the country, most of which were nationally ranked and undefeated.

“Every single team we have played this year has been undefeated, had one loss or was an all star team,” said Thomas on his post.

“We’ve played teams from Pittsburgh, New Jersey, Baltimore, DC, Georgia, Virginia, North Carolina, Florida, Michigan, New York, Delaware, Tennessee and Canada.”

It’s an impressive list of travel but not unprecedented for Thomas and the Seahawks.  They traditionally take the best from their area and aim to go around the country, challenging any team that claims to be the “best” in their age group. 

“We have played in 7 different states, we have out scored our opponents 687-86,’ he says.

The team finished the year with a +601 point differential according to their head coach.  Now, their focus is on repeated as UYFL National Champions.

“Saying we are focused for this upcoming weekend is an understatement. Everything we’ve done this year means nothing if we do not return home Next Monday still undefeated,” said Thomas.

Their aim is to be 2016 UYFL NATIONAL CHAMPIONSHIPS.

Here’s a run down of the brackets:

14u National Championship Bracket

Leyden Bears
Kent County stallions
Beast Elite Ducks
High Ridge Chargers
Elizabeth Minutemen
Ocala Pride
Tampa Hurricanes
West 7 Rams
Detroit Spartans
Brooklyn Titans
Warrensville Cowboys
Southwest Lions
Lutz Chiefs
Maryland Seahawks

Pee Wee National Championship Participants D1 and D2

Bergen County Stars
Liberty Bell Patriots
704 Wildcats
GC Cowboys
Brooklyn Chiefs
Southwest Lions
High Ridge Chargers
Bay Area Eagles
Rochester Raiders
Homewood Flossmor Jr Vikings
Bensalem Ramblers
New Youth Hornets

Jr Pee Wee National Championship Bracket Participants D1 and D2

Bergen County Stars
Staten Island Hurricanes
Tri-City Chargers
Philly Swaghawks
GC Cowboys
Tampa Nuccio Jaguars
Joliet Ravens
Pinellas Park T-Birds
Oxford Circle Raiders
Beast Elite Ducks
New Star Texans
Michigan Wolverines

Jr. Midget National Championship Participants…D1 and D2

TBYFL Chiefs
Shabbona Saints
Pinellas Park T-Birds
Plainfield Prowlers
Tampa Nuccio Jaguars
Staten Island Hurricanes
Windy City Dolphins
West Chase Colts
No Limit Hurricanes
Bay Area Eagles
Brooklyn Tomahawks

Bandit/Tiny Mite National Championship Bracket

Plant City Dolphins
Oxford Circle Raiders
Bay Area Eagles
Beast Elite Ducks
Brandon Lions
Hillsborough Titans
Beacon House Falcons

Mitey Mite National Championship Bracket

Staten Island Hurricanes
Mount Vernon Razorbacks
Tri-City Chargers
Pinellas Park T Birds
Joliet Ravens
Beast Elite Ducks
Philly Swaghawks
Oxford Circle Raiders
Progress Village Panthers

13u National Championship Bracket

Bergen County Stars
GC Cowboys
Fox Rox Ravens
Oxford Circle Raiders
Georgia Sting
Rockaway Ravens
Rochester Raiders

12u National Championship Bracket

Baltimore Stallions
Piedmont Panthers
Plant City Dolphins
Brooklyn Chiefs
Gainesville Panthers
Joliet Ravens
Detroit Spartans
Belleville Ducks
Charlotte Cardinals
Warrensville Cowboys

10u National Championship Bracket

10u
Nifty Sports Lions
Chester Panthers
MOT Cowboys
Piedmont Panthers
Kingman Green Machine
Plant City Dolphins
Brooklyn Chiefs
Gainesville Panthers
Ocala Pride ,
West 7 Rams
Chesapeake Tigers
Unity Titans
Charlotte Cardinals
Fremont Spartans
Fair Oaks Rattlers

8u National bracket-

Baltimore Stallions,
Staten Island Hurricanes
704 Wildcats
Addison Cowboys
Plant City Dolphins
Gainsville Panthers
Florida Vikings
Tampa Hurricanes
Ohio Loraine Steelmen.

Cadet National Championship Bracket

Tri-City Chargers
Betties Ford Saints
Hill Butler Giants
Shabbona Saints
Oxford Circle Raiders
Bay Area Eagles
Philly Swaghawks
Tampa Nuccio Jaguars

14u All-Star National Championship Bracket

Chicago Allstar
Piedmont Steelers
Carolina Tigers
Plant City Dolphins
Tri-County Stars
Big Apple Allstar
Auburndale Allstar

 

About Football Hotbed News

Leave a Reply